Vinç Nedir?

İnsan gücüyle taşınamayacak kadar ağır olan araç, teçhizat ve malzemeleri, açık veya kapalı alan farketmeksizin bir yerden başka bir yere yatay veya dikey olarak taşıma işleminin yapılmasını sağlayan, operatör ile birlikte kullanılabilen araçlara vinç denilmektedir.

Tıpkı dünyanın diğer büyük şehirleri gibi İstanbul da sürekli büyüyüp gelişmektedir. Üstelik 16 milyonluk nüfusu ile (ve belki de kısa sürede bu sayıyı geçecek olan) nüfusuyla birçok ülkeden daha kalabalıktır. Sadece nüfus olarak da değil, aynı zamanda ekonomik hacmi de bir o kadar dikkate değerdir. Bu durum, beraberinde bazı sorunları getirmektedir. İşte bu sorunlardan birisi de vinç kiralama hizmeti olmaktadır. İnşaat sektörünün de İstanbul’da yükseliyor olması da vinç kiralama hizmetini büyük bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkarmaktadır.

Vinç Operatörünün Önemi

vinc-operatorunun-onemi

 Vinç kiralama hizmeti alırken bir düşünün; iş sırasında meydana gelebilecek bir iş kazası durumunda nelerle karşılaşabilirsiniz? En basitinden maddi bir zarar sizi bekliyor olabilir, mesela vinç hasar görebilir, daha da ileri gidecek olursak taşınacak makine ya da binanın bazı kısımları (cam, duvar…) zarar görebilir. Elbette ki bunlar tek başına bile büyük bir risk iken bir de çalışanlar bulunmaktadır. Mesela operatör ya da diğer personelin yaralanması durumunu istemezsiniz. Kaldı ki bu gibi durumların maliyeti bir yana manevi olarak vereceği kayıp söz konusudur. İşte tüm bunları düşünmelisiniz. Ayrıca yapılacak işin de vaktinde ve plana uygun şekilde tamamlanması gerekmektedir. Ancak bu demek değildir ki her şey anında yapılmalıdır. Aceleye getirmeden profesyonelce ve dikkatlice iş yapılmalıdır.

İlginizi çekebilir: İstanbul Avrupa Yakası Vinç Kiralama

Vinç Operatörünün Sahip Olması Gereken Belgeler Nelerdir?

 • vinç operatörlük belgesine,
 • vinç ehliyetine,
 • vinç kullanım sertifikasına

sahip olması gerekmektedir.

Vinç Operatörlük Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır

vinc-operatorluk-belgesi

6047 Karayolları Trafik Kanunu’nun 42. Maddesi’nde şu şekilde yazmaktadır;

“Kursların eğitim ve staj süreleri Milli Eğitim Bakanlığınca saptanır.”

Milli Eğitim Bakanlığı ise İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları ile İlgili Yönergesi’nde bu kursu sadece 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları kanununa tabii Muhtelif Kurslar’da eğitim ve belge verebileceğini söyler.

Kontrole gelen denetçiler vinç kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır. İş Güvenliği Uzmanları, firmalarda risk değerlendirme yaparken vinç kullanıcılarının Operatörlük Belgesi almak zorunda olduğunu söylemektedir. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

İlginizi çekebilir: İstanbul Anadolu Yakası Vinç Kiralama

Vinç Operatörlüğü Eğitiminde Bazı Konu Başlıkları

vinc-operatorlugu-egitimi

Bir vinç operatörü adayının, operatörlüğe giden yolda aldığı eğitimin konu başlıkları aşağıda sıralanmıştır;

 • Vinç yükleme uygulamaları,
 • Vinç geri uygulamaları İş makinelerinin tanıtımı, çeşitleri, görevleri ve yapısı,
 • Yürüyüş takımları ve tekerlekler,
 • Fren sistemi ve parçaları (pompa, silindir, depolar, yağlar, hız basınç ve yön kontrol valfları)
 • Pnömatik sistemler ve parçaları (kompresör, depo, boru ve hortumlar vb.)
 • Vinç, bum ve bıçak vb. hidrolik kolların tanıtılması ve görevleri,
 • Yüklü vincin taşıyıcıya kadar taşınma uygulamaları,
 • Vincin yeterli yüksekliğe kaldırılması uygulamaları,
 • Hidrolik devirme kollarını kullanarak vinç boşaltılması uygulamaları,
 • Günlük bakımın yapılması ve önemini anlatılması,
 • Vincin haftalık, aylık, altı aylık ve yıllık periyodik bakımının yapılması,
 • Arıza belirtileri ve tespiti, sebebi ve çözümleri,
 • İş yeri emniyetinin sağlanması ve uygulanması,
 • Çalışma alanında alınacak tedbir,
 • Makine park emniyeti ve seyir emniyeti hakkında bilgiler,
 • Vinç türü iş makinesinin bakımı ve onarımı esnasında alınacak emniyet tedbirleri,
 • İş makinesinin kullanıldığı iş yeri ve yapılarında uygulamalar,
 • İş makinesinin verimli ve ekonomik kullanılması uygulamaları,

gibi konularda eğitim verilerek vinç operatörünün eğitimi tamamlaması sağlanır.

Vinç Operatörlük Belgesi Ne Kadar Zamanda Alınır?

Başvuru süreci ile birlikte eğitim süreci ve sonuç olarak çok kısa bir zaman dilimi içerisinde sonuca ulaşabilirsiniz. Bu süreç hem kayıt hem de sonuçlandırma ile birlikte yaklaşık bir buçuk ay kadar sürmektedir. Başarılı bir öğrenci ve eğitim kurumunun avantajlarını değerlendiren bir kursiyer, her konuda avantajlı bilgilerle birlikte daha donanımlı hale gelmektedir.

Vinç kullanabilmek için gereken G Sınıfı Ehliyeti’nin 2019 yılı ehliyete işleme ücret tablosu da aşağıdaki gibidir;

G Sınıfı Ehliyet Harcı

1023,00 TL

G Sınıfı Ehliyet Kart Ücreti

165,00 TL

G Sınıfı Ehliyet İçin Polis Vakfı’na
Bağış Hizmet Bedeli

31,00 TL

G Sınıfı Ehliyet Toplam Masrafı

1219,00 TL

G sınıfı ehliyet şartları

Operatörlük için gerekli olan G sınıfı ehliyet için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir;

 • G sınıfı ehliyet almak için en az İlkokul mezunu olmak şarttır.
 • G sınıfı ehliyet için en az 18 yaşını bitirip 19 yaşından gün almış olmak şarttır.
 • Sürücü ve Sürücü adaylarında Sağlık bakanlığınca çıkan yönetmeliklere göre” G sınıfı Sürücü Olur” kriterlerine uygun olmak şartı.
 • Bir diğer önemli şart ise adli sicil şartıdır.( Hükümlülük bakımından 1/3/1926 tarihli ve 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 403 ve 404 üncü maddelerinden, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddelerinden, 10/7/2003 tarihli ve 4926 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 6 ncı maddesinden, 7/1/1932 tarihli ve 1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanunun 29 uncu maddesinden, 21/3/2007 tarihli ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmak, ). Parantez içinde belirtilen maddelerin hiçbirinden hüküm giymemiş olma şartı aranmaktadır.

BÜYÜK ARAÇ ile Vinç Kiralama Hizmeti Almak Artık Çok Kolay!

Vinç kiralama sektörü, çoğunlukla geleneksel yolla iletişim sağlanan sektörlerin başında gelmektedir. Hal böyleyken, iletişim yollarının da geleneksel yollarla halledilmesi nedeniyle de dakikalar süren, hatta ve hatta saatler süren rezervasyon süreci ile anlık vinç kiralama ihtiyacını gidermek, çileye dönüşmektedir. Ama Büyük Araç bu çileye son veriyor!

Ayrıca “Hizmetlerimiz” sayfası ile kiralama hizmeti sunduğumuz tüm araçlar hakkında da bilgilenme imkanı bulabilirsiniz. Sizleri bilgilendirmek amacı ile oluşturduğumuz blog sayfamız ile sektördeki araçlar hakkında daha detaylı olarak bilgilenme imkanı bulabilirsiniz.

Bu yazımızda  “profesyonel vinç operatörünün önemi, vinç operatörlüğü eğitimi, vinç operatörlüğü belgesi” gibi vinç operatörünün önemi ile alakalı bütün konulara değindik. İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası’nda her ilçeden; Acıbadem, Altunizade, Alibeyköy, Ataşehir, Avcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Bakırköy, Bağcılar, Bayrampaşa, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenler, Esenyurt, Fatih, Güneşli, Kadıköy, Kartal, Maslak, Mecidiyeköy, Silivri, Üsküdar, Zeytinburnu gibi İstanbul’un daha birçok yerinde vinç kiralama hizmetleri için tarafımızca sunulmaktadır. Umarız sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Sizler de konu ile alakalı merak ettiğiniz, kafanıza takılan soruları bizlere yöneltebilir, etkin bir tartışma platformu yaratarak bu konuya ilgili herkesin merak ettiği soruların yanıtlarını bulmasına yardımcı olabiliriz. Her daim sizleri bilgilendiriyor olacağız. Bizleri takipte kalın.

İlginizi çekebilir: Vinç Çeşitleri Nelerdir? Adım Adım Vinç Kiralama Rehberi

Yorumlar

 • Kemal Baytar
  Temmuz 22, 2019 Orada 2:42 pm

  Vinç operatörlüğüyle ilgili çok kapsamlı bir içerik olmuş, kafamdaki tüm soru işaretlerini giderdiniz, teşekkürler.

  • Büyük Araç
   Temmuz 22, 2019 Orada 2:46 pm

   Sizleri bilgilendirdiğimize sevindik 🙂 Bizi takipte kalın!

Bir yorum yap