İkinci El Kamyon Araştırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Öncelikle Kamyon Nedir ?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre kamyon , izin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3 500 Kg’dan fazla olan ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır.

İkinci el kamyon alırken hiçbir şeyin sizi acele ettirmesine izin vermeyin. Tam fiyat aralığınızın ne olduğunu bilin ve bu plandan sapmayın.

Kamyonlar ticari ve endüstriyel alanlarda genellikle ağır yükleri taşımak için kullanılır. Bir kamyonun geçmişini veya ne arayacağınızı bilmiyorsanız, kullanılmış bir kamyonun genel kalitesini değerlendirmek zordur.

İkinci el kamyon alırken dikkat edilmesi gereken aşağıdaki hususlar kamyon kiralama öncesinde de göz önünde bulundurulmalıdır :

  1. Önceki Sahibiyle Konuşun

Kullanılmış bir kamyonun durumunu anlamak için yapmanız gereken ilk şeylerden biri, aslında ne için kullanıldığını anlamaktır.Bir aracın ticari veya kişisel amaçlar  için kullanılıp kullanılmadığını bilmek durumu hakkında iyi bir fikir verir.

Bireysel amaçlar için kullanılan kamyonlar ömürleri boyunca çok fazla kaldırma yapmamışlardır, ancak bakımı iyi yapılmış olmayabilir. Öte yandan, ticari olarak kullanılan bir kamyon biraz çekme ve taşıma yapmış olabilir – ancak maksimum performans için düzenli olarak bakımı da ihmal edilmemiştir. Özellikle evden eve nakliyat amaçlı kullanılan kamyonlar uzun yol nakliyat kamyonlarına göre daha çok yıpranmaktadırlar.

Kısacası, eğer yapabilirseniz, satılık kamyon sahibiyle konuşun ve kamyonun nasıl kullanıldığını öğrenin. Sahibinden kamyon alırken ve kiralık kamyon bakarken bu daha çok mümkündür.

  1. Onarım ve Bakım Geçmişi

Satıcının bakım kayıtlarının olup olmadığını öğrenin. Hepsi değil, ama çoğu mal sahibi bakımlarının kayıtlarını iyi tutar.Çoğu zaman, bir kamyonun önceki sahibiyle konuşamayabilirsiniz – özellikle de bir bayiden alışveriş yapıyorsanız. Ancak, varsa kapsamlı bir onarım ve bakım geçmişi istemelisiniz.Bu raporlar, aracın ne kadar iyi korunduğunu anlamanıza ve genel kalitesi hakkında daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olabilir.Bakım raporu alamıyorsanız, plakadan araç hasar kaydı sorgulaması yapabilirsiniz. Ekspertiz yaptırarak da bilgi edinebilirsiniz.

  1. Yatak ve Çekme Aksamı Bütünlüğü

Kamyon yatağının ve çekme tertibatının ağır kullanımı, bir kamyonun zorlu bir ömre sahip olduğunun işaretidir.Kamyon yatağında pas ve korozyon ve ağır çizikler veya boyalar olup olmadığını kontrol ederek başlayın – bunlar kamyonun yoğun bir şekilde kullanıldığını, ancak düzgün bir şekilde bakılmadığını gösteren işaretler olabilir.

Ayrıca, kamyon yatağını, ciddi yapısal hasarı veya kusurları kapsayabilecek son yeniden boyama belirtileri açısından da incelemelisiniz.Ardından, çekme kancasını inceleyin. Bu size bir kamyonun nasıl kullanıldığı hakkında biraz bilgi verebilir. Aksamaya derinlemesine bakın. Çok aşınmış ve çizilmiş mi? Cıvatalar çerçeveye tutturulmuş, bükülmüş mü? Plaka bükülmüş mü? Çekme aksamının çevresinde hasar veya etrafındaki metalde herhangi bir çatlak var mı?

  1. Kullanım İşaretleri

Bir kamyon satın almak istediğinizde, arazide yoğun şekilde kullanılan kamyonlardan kaçınmak istersiniz. Arazi kullanımı kamyonların mekanik ve yapısal sistemlerini son derece yıpratır.Ağır arazi kullanımı belirtileri, aracın çerçevesinin altındaki derin çizikler, boyalar ve şüpheli bir şekilde bükülmüş parçalardır. Bunlar, kamyonun şanzımanı, süspansiyonu ve şasisinde daha fazla aşınmaya yol açabilecek ağır arazi aktivitesi belirtileri olabilir.

  1. Detaylı Kontrol

Kaporta, kamyonun geri kalanının üzerine inşa edildiği gövdedir – aracın gövdesini mekanik bileşenlere bağlayan şasi. Bu nedenle, güçlü, bükülmemiş bir kaportaya sahip bir kamyon aramalısınız.Bükülmüş kaporta ya aracın ciddi bir kaza geçirdiğini ve kaportasının düzleştirildiğini ya da bu kamyonun kar temizleme, ağır römorkları çekme gibi ağır hizmetlerin yapılması için kullanıldığını gösterir.Kamyonu sadece gün ışığında inceleyin; iyi aydınlatılmış bir ortam bile kusurları gizleyecek ve iyi bir muayeneyi engelleyecektir.

Gövde paneli mafsalının oturduğundan emin olun. Elinizi kapıların altından geçirin ve sert, paslı kenarlar olup olmadığını kontrol edin. Gövde boyunca panelleri arkadan öne doğru kontrol edin; dalgalı veya düzensiz görünüyorsa, onları bir mıknatısla kontrol edin (plastik gövde onarımlarını bir mıknatıs çekmez).Çatıda kabarık noktalar varsa, altındaki pas anlamına gelir. Bu aracı satın almak istiyorsanız, bu alanın daha kapsamlı bir şekilde incelenmesi gerekebilir.Sızıntı (fren hidroliği, gres) ve lastik aşınması belirtileri için her lastiğin içine bakın.Kaputu kaldırın, radyatör kapağını çıkarın ve soğutma sıvısına bakın. Genellikle yeşilimsi renkte olur. Renk yanlış görünüyorsa veya sıvının içinde pas varsa, motor muhtemelen aşırı ısınma eğilimindedir. Sıvının kalitesinden emin değilseniz, test yaptırın.

Ardından, hava filtresini ve motorun yüzeyini inceleyin. Motorda biriken büyük miktarda gres veya yağ, iyi bakılmadığının bir göstergesidir.

Motoru çalıştırın ve motor sesini dinleyin. Darbe veya tıkaç olmadığından emin olun. Tuhaf sesler kötü bir krank mili veya biyel kolu yatağını gösterebilir ve her ikisi de pahalı onarımlardır.Yakıt enjeksiyonlu motorlar otomatik olarak kendilerine ayarlanmış, karbüratörlü motorlar hızlı rölantiyi ayarlamaya başladıktan sonra biraz cömert gaz uygulanmasını gerektirecektir. Rölanti doğru görünmüyorsa, motoru bir tamirciye kontrol ettirin.

Araçtaki tüm anahtarları ve ekstraları kontrol edin (ışıklar, hava vb.)Aracın iç kısmında pas arayın. Yeni araçlarda bile hafif paslar olacaktır, ancak daha ciddi korozyona dikkat edin.

Arabayı en az 17 km sürün, motoru durdurun, bir süre soğumasını bekleyin ve sonra tekrar çalıştırın. Motor ikinci kez çalıştırıldığında tereddüt ederse, bir tamirciye kontrol ettirin. Başladıktan sonra, iletimin sorunsuz bir şekilde değişip değişmediğini görmek için çok yavaş hızlanın. Ardından motor düzgünlüğü için otoyol hızına kadar hızlanmayı kontrol edin. Yanınızda kamyondan anlayan birisini bu test sürüşüne götürmek her zaman iyi bir fikirdir. Ekstra sürücü, sürücünün bilmediği çıngırak ve rüzgar gürültüsü gibi şeyleri fark edebilecek.Güvenli bir yerde, frenlerin sağlam olup olmadığını görmek için panik durdurmayı deneyin.

Kilometre sayacının oynanması, alıcıları aldatmak için hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Yeni modellerde göstergelerin kurcalanması daha zor olsa da, yine de dikkatli olmalısınız. Bunun için pedallarda ve döşemelerde aşırı aşınma gibi bir durum olup olmadığını kontrol edin.

Bu basit kontroller uzun sürmez ve tam bir mekanik inceleme yapma tecrübesi de gerektirmez. Herhangi bir satıcı ikinci el kamyon alırken böyle bir muayeneye izin vermekte tereddüt ederse, bu durum başka bir satılık kamyona bakmanız gerektiğini gösteren iyi bir işarettir.

Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Bir yorum yap