Elektrikli Vinç Kiralama Nasıl Yapılır? Elektrikli Vinçlerin Özellikleri Nelerdir?

Elektrikli Vinç Nedir?

Elektrikli vinç, çalışması için kullandığı enerji kaynağı elektrik olan, insanların yalnızca vinç diye de bildiği ağır iş makineleridir. İnsan gücü belirli bir ağırlığın üzerindeki yükleri taşıyamayacağından, insan gücünün kapasitesinden çok daha ağır yüklerin taşınması için elektrikli vinçlerden yararlanılır.

Elektrikli Vinçler Nasıl Çalışır?

Elektrikli vinçlerin en önemli parçası, hareket etmesi manuel olarak ya da vites kolu yardımıyla gerçekleştirilen dişli çarklardan meydana gelmiş şanzıman bölümüdür. Elektrikli vinçlerin hareketini sağlaması için gereken gücü aldığı yer dişli çarklardan oluşmuş olan şanzımandır. Elektrik motorlarından alınan hareket enerjisinin şaft yardımıyla şanzımana aktarılmasının ardından, şanzımandan alınan güç ile vince bağlı olan çelik halatların harekete geçmesi sağlanmış olur. Bu hareket ettirme işlemi her vinç için dikey düzlem üzerinde gerçekleştirilebilirken bazı elektrikli vinç çeşitlerinde yatay düzlem üzerinde de gerçekleştirilebilir. Yatay düzlem üzerinde hareket sağlanabilmesi için elektrikli vinçlerin bu harekete elverişli olarak üretilmiş olması gerekmektedir.

elektrikli-vinc

Elektrikli Vinçler Nerelerde Kullanılır? Elektrikli Vinç Çeşitleri

Elektrikli vinçlerin kendi aralarında belirli çeşitleri vardır. Bu vinçlerin kendi aralarında birbirinden ayıran özellik ise yapacakları işlemlerin özellikleridir. Bazı elektrikli vinçler sadece yük kaldırma işlemi yapabilirken bazı elektrikli vinçler ise hem yük kaldırıp hem de bu yüklerin taşınma işlemini gerçekleştirebilir.

Elektrikli vinçlerin kullanımının en fazla olduğu alanlar, taşınacak yüklerin çok ağır olmasından kaynaklı olarak, inşaat ve büyük makine sektörleridir. Teknolojinin son dönemlerde hızlı bir şekilde gelişmesinin, özellikle inşaat sektörüne, en büyük katkısı yük kaldırma işlemlerinin hem daha hızlı hem de çok daha kolayca halledilmesini sağlamasıdır. İnşa edilen yeni, çok yüksek gökdelenler için elektrikli vinçler vazgeçilmez bir makinedir. İnşaatlarda şantiye alanlarında kullanılan vinçlerin dışında, maden alanlarında, gemi üretimi sırasında tersanelerde, enerji üretim santrallerinde yine elektrikli vinçler kullanılır. Bu gibi ağır yüklerin taşınması gereken alanlarda vinçler yardımıyla zamandan ve iş gücünden verim çok artırılmış olup, yapılan iş çok kolaylaştırılmıştır.

Elektrikli Vinçler Ne Kadar Yük Taşır?

Her vincin kaldırabileceği yük birbirlerinden farklılık göstermektedir. Bu durum vincin yapısına ve kullanım alanlarına göre değişmektedir. Elektrikli vinçlerin kaldırabilecekleri yük miktarlarını öğrenmek için üzerlerinde yazan bilgilendirme okunmalıdır. Elektrikli vinçlerin üzerinde yazan bu bilgilendirme yazılarında aracın kaldırabileceği yük miktarı normalde olduğundan %10 oranında daha az olarak yazılmaktadır. Bunun amacı belirli bir yük miktarını geçerek güvenlikten ödün verilmemesidir. Elektrikli vinçler kullanılırken kesinlikle üzerinde yazan değerler dikkate alınarak işlemler yapılmalıdır. Bu emniyetli bir yük taşımacılığı için hayati bir öneme sahiptir.

elektrik-vinc

Elektrikli Vinçlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Elektrikli vinçlerin bakımı daha sağlıklı bir kullanım için çok önemlidir. Mobil vinçlerde, hiyaplarda, forkliftlerde, kule vinçlerde de olduğu gibi elektrikli vinçlerde de  aylık ve yıllık periyodik bakımlar yapılmalıdır ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bakımlar alanında uzman elektrik ve makine mühendisleri tarafından gerçekleştirilir. Küçük bir arızanın ortaya çıkarabileceği sorunlar, çok büyük sonuçlar doğurabileceğinden, en küçük bir arızanın bile çok hızlı bir şekilde giderilmesi gerekmektedir.

Bu yazımızda Büyük Araç olarak sizlere elektrikli vinç hakkında bilgiler verdik. Bu yazımızda elektrikli vinç nedir, elektrikli vinçlerin kullanım alanları nelerdir, elektrikli vinçlerin bakımları nasıl yapılmalıdır ve bu vinçlerin kaldırabilecekleri yükler hakkındaki sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. Sormak istediğiniz başka sorularınız var ise veya bu yazı hakkında bize yorumlarınızı iletmek isterseniz yorum yap kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Büyük Araç ile İstanbul’un her yerinden yük taşımacılığı için kullanacağınız vinç, forklift ya da her türlü büyük aracı kaliteli ve güvenli bir hizmet alacak şekilde kiralayabilirsiniz. Hem İstanbul Avrupa yakasından hem İstanbul Anadolu yakasından vinç kiralamak için iletişim’den ya da telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

Siz de Büyük Araç üzerinden hızlı ve kaliteli hizmet almadan önce vinç kiralama , vinç çeşitleri, iş makineleri  konusunda daha farklı bilgiler öğrenmek isterseniz diğer blog içeriklerimizi inceleyebilirsiniz:

Yorumlar

mood_bad
  • No comments yet.
  • Bir yorum yap